İzlanda Aile Ziyareti Vizesi İşlemleri

İzlanda Aile Ziyareti Vizesi İşlemleri

İzlanda'ya seyahat planı olan Türk vatandaşlarının seyahatlerinden önce vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. İzlanda T.C. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vize prosedürü uygularken, T.C. Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek koşuluyla vizeden muaftırlar.

İzlanda'nın Türkiye'de bir Dış Temsilciliği bulunmaması sebebiyle Türk vatandaşları vize başvuru işlemlerini Danimarka Ankara Büyükelçiliğine, Danimarka İstanbul Başkonsolosluğuna, konsolosluk tarafından yetki verilmiş vize merkezleri ya da seyahat acenteleri aracılığıyla yapabilmektedirler. İzlanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi Türk vatandaşlarının İzlanda'daki aile, arkadaş veya akraba ziyareti amacıyla almaları gereken bir vize türüdür.

İzlanda aile ve arkadaş ziyareti vize başvuru formu okunaklı, tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Vize başvuru formunda beyan edilen bilgilerin doğru ve diğer evraklardaki bilgilerle uyumlu olması gereklidir. Başvuru formu diğer tüm evrakların özet bilgilerini ve talep edilen vize ile ilgili ayrıntıları içermektedir. İngilizce olarak doldurulması gereken formda doğum tarihinden telefon numaralarına kadar pek çok kişisel bilgiler ile seyahatin amacı ve ülkede ne şekilde kalınacağına istinaden pek çok bilginin belirtilmesi gereklidir. Başvuru formunda talep edilen vize türü, süresi ve kaç giriş hakkı istendiği de beyan edilmelidir. Formda belirtilen bütün bilgilerin diğer evraklardaki bilgilerle uyumlu olması gereklidir. Hatalı, yanlış ya da tutarsız bilgilerle yapılan vize başvuru işlemleri ret ile sonuçlanabilmektedir. Vize başvuru formu doldurulduktan sonra başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır. Bu onay ile belirtilen bütün bilgilerin doğruluğu da kabul edilir.

İzlanda Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Davet Mektubu

İzlanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi için vize başvuru işlemlerinde İzlanda'ya davet eden kişi tarafından gönderilen davet mektubu başvuru evraklarında arasında bulunmalıdır. Ziyaret edilecek kişi, İzlanda'da ikamet ettiği bölgenin belediyesinden onaylanmış davet yazısını orijinal haliyle başvuru sahibine göndermesi gereklidir. Eğer davet yazısı İzlanda'dan alındıysa Schengen vizesi ile ilk giriş yapılacak ülkenin İzlanda olması önemlidir. İzlanda'dan alınan davet mektubu bir vize özelliği taşımaz. Davet yazısı İzlanda aile ve arkadaş ziyareti vize başvuru dosyasında bulunması gereken temel evraktır. Vize ile ilgili beyanı destekleyen bir belge niteliği taşımaktadır.

İzlanda aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusunu İzlanda'ya seyahat tarihinden en az 1 ay öncesinden yapılması önem arz etmektedir. İzlanda Schengen vize başvurusu için yapılabilecek en uzun süre 90 gündür.

İzlanda Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi gereken belgeler

Pasaport

İzlanda Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Schengen vize başvurularında kullanılacak olan pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin İzlanda seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.

İzlanda Schengen vize başvuru formu

İzlanda Aile Ziyareti Schengen vize başvuru sahibi tarafından doldurulacak olan İzlanda schengen vize başvuru formu başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin İzlanda vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı olarak beyan edilmelidir.

NOT: İzlanda Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak İzlanda Schengen vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır.

Biometrik Fotoğraf

İzlanda Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Schengen vize başvurularında kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, İzlanda vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış.

Davetiye Belgesi

İzlanda aile/akraba ziyaret vizesi alacak kişiyi, davet edenin ikamet etmekte olduğu İzlanda Belediyesinden onaylatılması gereken davetiye mektubu, buna ek olarak davet eden kişinin İzlanda pasaportu , İzlanda kimlik kartı veya İzlanda oturum izni kartının fotokopisini beyan etmesi gerekebilir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

İzlanda Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi

Finansal Durumu Gösterir Belgeler

İzlanda Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır.

İzlanda vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır.

Ayrıca İzlanda Arkadaş Ziyareti vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.

İzlanda Schengen vize müracaatında bulunacak kişinin vize talebini belirten dilekçe

İzlanda Schengen vize müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına İzlanda Konsolosluğuna/Elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır.

İzlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, İzlanda'ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

Kişi İşveren ise; şirketinin antetli kağıdına yukarıda belirtilmiş dilekçe içeriklerini göz önünde bulundurarak kendi adına hazırlayabilir,

Kişi Emekli ise; yukarıda belirtilmiş dilekçe içerik bilgilerini beyan ederek şahsen yazabilecektir.

Kişi Devlet Dairesi Çalışanı ise; bağlı bulunduğu kurumun antetli kağıdına, ıslak imza ve mühürlü şekilde hazırlamalıdır.

Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe

İzlanda Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti vize müracaatında bulunacak kişi eğer, İzlanda seyahati sonrası 2.ci veya 3. cü Schengen ülkelerine direk olarak seyahat edecek olması halinde bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmelidir.

Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler

Vergi Levhası. İzlanda vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini gösteren

Faaliyet Belgesi. İzlanda Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmelidir.

Şirketin İmza sirküleri. İzlanda vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.

Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi. İzlanda Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.

Kişinin çalıştığını gösterir belgeler

İzlanda Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti vize müracaatında bulunacak kişilerin SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve bağlı bulunulan kurumdan alınacak, şirketin antetli kağıdına işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi izin belgesi.

Seyahat amacını ve gidilecek ülkeyi destekleyen bilgi belgeleri

İzlanda vize işlemlerinde bulunacak kişilerin İzlanda'da konaklama gerçekleştireceği yere ait rezervasyon bilgileri. İzlanda vize müracaatında bulunacak kişinin bu ülkede konaklama yapacağı tarihleri içermelidir.

İzlanda dönüş veya seyahate devam edileceğini destekleyen belgeler. İzlanda Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti vize işlemlerinde bulunacak kişinin İzlanda ülke sınırlarına giriş ve çıkış bilgilerini içeren.

İzlanda Akraba Ziyareti vize işlemlerinde bulunacak kişinin İzlanda seyahatinin içeriği ziyaret içerikli olması nedeni ile İzlanda Belediyesi onaylı Davetiye belgesi.

İzlanda vize işlemlerinde bulunacak kişi eğitim amaçlı İzlanda seyahat gerçekleştirecek olması halinde, hukuki münasebet, eğitim alınacak okula ödenen miktara dair belgeler ve varsa okula kayıt belgeleri.

İzlanda vize işlemlerinde bulunacak kişi, sağlık ve tedavi maksadıyla bu ülkeye seyahat gerçekleştirecek olması halinde kişinin İzlanda' da tedavisini gerçekleştirecek kurumun kabul belgesi ve vize başvuru sahibinin İzlanda'da tedavi olmasını öneren geçerli, orijinal heyet raporu.

Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge

İzlanda Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti vizesi başvurularında bulunacak kişinin İzlanda'da kalış süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası.

Aşağıdaki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar

Kişi Emekli ise;

Emekliğini gösteri belgeler. (Emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi, emekli olunmuş kurumdan alınan yazı)

Kişi Memur ise;

Bağlı bulunulan kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi izin belgesi, oda sicil kaydı ve diğer kurum evrakları

Kişi Öğrenci ise;

Güncel tarihli orijinal öğrenci belgesi,

Kişi Çiftçi ise;

Bağlı bulunulan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, kişinin varsa ekili olan tarım alanı ve topraklarına dair belgeler.

Aşağıda ki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar

  • Kişi 18 yaşından küçük ise, annesi veya babası yahut ikisinden birisi ile seyahat edecek olması halinde ebeveynler tarafından imzalanmış, noter onaylı orijinal muvafakatname belgesini ibraz etmelidir.
  • Kişi T.C. ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan T.C. Oturma izni belgesi fotokopisi
  • Kişi başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım bilgilerini paylaşmalıdır.
  • Pasaport fotokopileri, İzlanda Aile Ziyareti vizesi başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu Schengen vizelerinin fotokopileri