İzlanda Ticari Vize İşlemleri

İzlanda Ticari Vize İşlemleri

İzlanda'ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının seyahatlerinden önce vize almaları gerekmektedir. İzlanda Konsolosluğu T.C. Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vize alma zorunluluğu koyarken, T.C. Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşuluyla vizeden muaftırlar.

İzlanda Konsolosluğu, İzlanda'ya ticari nedenlerle seyahat edecek Türk vatandaşlarını vize prosedürüne tabi tutmaktadır. İzlanda'nın Türkiye'de Dış Temsilciliği bulunmadığı için Türk vatandaşlarının vize başvuru işlemlerinini değerlendirme yetkisi Danimarka Ankara Büyükelçiliği, Danimarka İstanbul Başkonsolosluğunun inisiyatifinde bulunmaktadır. İzlanda ticari vize başvuru işlemleri vize merkezleri, seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir.

İzlanda Ticari Vize Davetiyesi

İzlanda ticari vize talebinde bulunan başvuru sahibi İzlanda seyahatinin mesleki gereği çalışanı ya da sahibi olarak bağlı bulunduğu kurum tarafından onaylanmış bir iş organizasyonu (toplantı, fuar, seminer, eğitim vb.) dahil olmak üzere seyahat etmeyi planlayan kişilerin aldığı bir İzlanda vize türüdür. İzlanda ticari vize talebinde bulunan kişinin mesleki konumuna istinaden hazırlayacağı, sahibi ya da çalışanı olduğu firmanın bilgilerini kapsayan ek evraklar olabilmektedir. Bu evraklar İzlanda Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir.

İzlanda ticari vize başvurusunda bulunurken ticari davetiyenin alındığı firmayla ilişki önemlidir. İzlanda ticari vize başvurusunda bulunan kişinin şirketi ile aynı iş alanında faaliyet gösteren bir şirketten davetiye alması gereklidir. Eğer faaliyet alanı farklı bir firmadan davetiye alınıyorsa firmaların birlikte yaptığı işle ilgili daha detaylı bilgiler sunulması vize başvuru işleminin olumlu sonuçlanması açısından avantaj sağlamaktadır. İzlanda ticari vize davetiyesi İngilizce olarak hazırlanmalıdır. İzlanda'ya davet eden firma yetkilisi tarafından imza ve kaşenin olması gereklidir. İzlanda'ya iş görüşmesi, fuar, seminer gibi sebeplerle ziyaret edilmesi durumunda İzlanda ticari vize başvurusu yapılması gereklidir. İzlanda'ya ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla yapılacak seyahatler öncesinde Schengen vizesi alınması koşulu bulunmaktadır.

İzlanda ticari vizesi için İzlanda'da ziyaret edilecek firmadan gönderilecek davet mektu, e-posta veya fax yoluyla gönderilebilir. Gönderilen davetiyenin içeriği önem taşımaktadır. Davetiye, davet eden firmanın antetli kağıdına imzalı ve kaşeli olmalıdır. Davetiyede firma bilgileri, ticari ziyaretin içeriği, firmanın iletişim ve adres bilgileri, mesleki ünvanı, seyahatin sponsoru ve konaklama bilgileri bulunmalıdır. Eğer ticari ziyaret birden çok ülkeye yapılacaksa bu detayın davetiyede yer alması önemlidir. Ziyaretin içeriği fuar katılımı ya da sergi organizasyonu ise bu etkinliklere istinaden belgelerin eksiksiz ve tam bir şekilde sunulmasına dikkat edilmelidir.

İzlanda Ticari Vizesinin Süresi

İzlanda ticari vizesinin ne süreyle verileceğine karar veren tek yetkili makam İzlanda'nın Türkiye'deki resmi temsilciliği olan Danimarka Büyükelçiliği ve Danimarka Konsolosluğu'dur. Uzun sürelİ İzlanda Schengen vizesi için değerlendirilen kriterlerin başında daha önceki Schengen vizesinin doğru kullanılmasıdır. Schengen vizesi 180 gün içerisinde en fazla 90 gün İzlanda'da kalma hakkı tanımaktadır. İzlanda ticari vize başvurularında seyahatin amacı vizenin süresini de etkileyebilmektedir. İzlanda'da devamlı iş bağlantısı içerisinde olunan firma ve daha önceden alınmış Schengen vizelerinin doğru olarak kullanılmış olması bir sonraki vize başvurularında vize süresini olumlu etkileyebilmektedir.

İzlanda vizesi başvuru işlemlerinin İzlanda'ya seyahat tarihinden 1 ay önce başlatılması tavsiye edilmektedir. İzlanda Schengen vizesine en fazla 3 ay öncesinden başvuru yapılabilme imkanı vardır. Seyahat tarihine 2 haftadan daha az bir süre kalan kişilerin vizelerinin seyahat tarihine yetişmeme riski bulunmaktadır.

İzlanda Konsolosluğu ve İzlanda Ticari Vize Gerekli Evrakları Hakkında

Pasaport

İzlandaTicari Schengen vize başvurularında kullanılacak pasaportlarson 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin İzlandaseyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.

İzlandaSchengen Vize Başvuru Formu

İzlandaTicari Schengen vize başvuru sahibi tarafından doldurulacak olan İzlandaschengen vize başvuru formu başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin İzlandavize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı olarak beyan edilmelidir.

NOT:İzlanda Ticari vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak İzlandaSchengen vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır.

İzlanda Ticari VizesiDavetiye Belgesi:Kişinin İzlanda'da davetli olduğu şirketin antetli kağıdına, ıslak imzalı ve kaşeli olacak şekilde, İzlanda şirketinin adres ve iletişim bilgilerini içeren belge (gerek görüldüğü taktirde davet gönderen kişinin kimlik bilgileri ve ikamet bilgileri fotokopisi de istenen belgelere eklenmesi gerekebilir).

Biometrik Fotoğraf

İzlandaTicari Schengen vize başvurularında kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, İzlandavize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

İzlandaSchengen vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi

Finansal Durumu Gösterir Belgeler

İzlandaTicari vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır.

İzlandavize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır.

Ayrıca İzlandavize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.

İzlandaTicariSchengen vize müracaatında bulunacak kişinin vize talebini belirten dilekçe

İzlandaticarivize müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına İzlandaKonsolosluğuna/Elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır.

İzlandaKonsolosluğu/ Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, İzlanda'ya ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

Kişi İşveren ise;şirketinin antetli kağıdına yukarıda belirtilmiş dilekçe içeriklerini göz önünde bulundurarak kendi adına hazırlayabilir,

Kişi Emekli ise;yukarıda belirtilmiş dilekçe içerik bilgilerini beyan ederek şahsen yazabilecektir.

Kişi Devlet Dairesi Çalışanı ise;bağlı bulunduğu kurumun antetli kağıdına, ıslak imza ve mühürlü şekilde hazırlamalıdır.

Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe

İzlandavizesimüracaatında bulunacak kişi eğer, İzlandaseyahati sonrası 2.ci veya 3. cü Schengen ülkelerine direk olarak seyahat edecek olması halinde bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmelidir.

Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler

Vergi levhası.İzlanda ticarivize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini gösteren

Faaliyet belgesi.İzlandaticari vizemüracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmelidir.

Şirketin imza sirküleri.İzlandavize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.

Şirketin ticaret sicil gazetesi.İzlandaSchengen vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.

Kişinin Çalıştığını Gösterir Belgeler

İzlandaTicari vize müracaatında bulunacak kişilerin SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve bağlı bulunulan kurumdan alınacak, şirketin antetli kağıdına işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi izin belgesi.

Seyahat amacını ve gidilecek ülkeyi destekleyen bilgi belgeleri

İzlandavize işlemlerinde bulunacak kişilerin İzlanda'da konaklama gerçekleştireceği yere ait rezervasyon bilgileri.İzlandaticari vizemüracaatında bulunacak kişinin bu ülkede konaklama yapacağı tarihleri içermelidir.

İzlandadönüş veya seyahate devam edileceğini destekleyen belgeler. İzlandaTicari vize işlemlerinde bulunacak kişinin İzlandaülke sınırlarına giriş ve çıkış bilgilerini içeren.

İzlandavize işlemlerinde bulunacak kişinin İzlandaseyahatinin içeriği ticari olması halinde İzlandaŞirketinin antetli kağıdına Davetiyebelgesi.

Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge

İzlanda vize işlemlerinde bulunacak kişinin İzlanda'da kalış süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası.

Aşağıda ki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar

Kişi Emekli ise;

Emekliğini gösteri belgeler. (Emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi, emekli olunmuş kurumdan alınan yazı)

Kişi Memur ise;

Bağlı bulunulan kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi izin belgesi, oda sicil kaydı ve diğer kurum evrakları

Kişi Çiftçi ise;

Bağlı bulunulan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, kişinin varsa ekili olan tarım alanı ve topraklarına dair belgeler

Aşağıda ki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar

  • Kişi T.C. ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan TC oturma izni belgesi fotokopisi
  • Kişi başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım bilgilerini paylaşmalıdır.
  • Pasaport fotokopileri, İzlandaTicari vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu Schengen vizelerinin fotokopileri