İzlanda Şoför Vizesi

İzlanda Şoför Vizesi

T.C. Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları Schengen üye ülkesi olan İzlanda'ya sayahatlerinden önce vize almaları gerekmektedir. İzlanda'nın Türkiye'de bir Dış Temsilciliği bulunmadığından vize başvuru işlemleri Danimarka Ankara Büyükelçiiğine, Danimarka İstanbul Başkonsoloslğuna, konsolosluk tarafından yetki verilmiş vize merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. T.C. Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaport sahipleri 6 ay içinde 90 günü aşmamak şartıyla İzlanda vizesinden muaftırlar.

İzlanda Schengen vizesi içinşahsen başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. İzlanda'ya kısa süreli seyahatler için vize başvuru işlemleri konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri, akredite seyahat acenteleri aracılığıyla kabul edilmektedir. İzlanda vize başvurularını değerlendiren ve sonuçlandıran tek yetkili makam Danimarka Konsolosluğudur. İzlanda, Danimarka Konsolosluğuna vize işlemleri konusunda tam yetki vermiş bulunmaktadır.

Schengen bölgesi 26 Avrupa ülkesinden oluşmaktadır. Bu ülkeler arasında pasaport kontrolü yoktur. Bu ülkelerden birine geçerli Schengen vizesininolması durumunda diğer Schengen ülkeleri de ziyaret edilebilir.

İzlanda şoför vizesi için kullanılacak olan pasaportun seyahat sonrası için en az 3 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir. Sahip olunan İzlanda vizesi ile ilk olarak bu ülkeye giriş yapılmalı ve beyan edilen süre içinde bu ülkede kalınmalıdır.

İzlanda şoför vizesi için Türkiye'deki firmanın tüm kayıtlı şoförlerinin bulunduğu liste firmanın antetli kağıdına şirket yetkilisi tarafından kaşeli ve imzalı olarak hazırlanmalıdır. Gün çıkışlarının belirtildiği gün çıkışlarının belirtildiği dilekçenin de yazılması gereklidir. Schengen ülkelerine giriş ve çıkışların da belirtildiği ve kalış günlerinin yazılı olduğu bir dilekçe yazılmalıdır. Dilekçe şirketin antetli kağıdına yazılmalı, kaşeli ve şirket yetkilisi tarafından imzalanmalıdır.

İzlanda Şoför Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 1. Vize başvuru formu. Eksiksizdoldurulmuş, başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru formu.
 2. Vize talep dilekçesi. İşveren tarafından şirketin antetli kağıdına konsolosluğa hitaben yazılmış, ıslak imzalı dilekçe.
 3. Pasaport. Seyahat sonrası için en az 3 ay geçerli ve vizenin basılabilmesi için 2 boş sayfası olan paspaport.
 4. Kimlik fotokopisi. Başvuru sahibinin T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı fotokopisi
 5. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. Aile ve adres bilgilerini içeren.
 6. Fotoğraf. 2 adet 35x45mm ebatlarında arka fonu beyaz güncel fotoğraf.
 7. Şirket evrakları. Güncel orijinal faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopisi. SGK işe giriş ildirgesi ve SGK hizmet dökümü
 8. Beyanname. Başvuru tarihi öncesine kadar Schengen ülkelerine yapılmış seferler hakkında şahsen imzalanmış beyanname.
 9. Sürücü ehliyeti. Vize başvuru sahibini sürücü ehliyeti.

İzlanda Şoför Vizesi için İşveren Evrakları

 1. İşveren belgesi aşağıdaki hususları kapsamalıdır
 • Çalışma ilişkisinin teyidi
 • Araç plakası
 • T.C. kimlik numarası, varsa emekli tahsis numarası
 • Planlanan giriş ve çıkış tarihleri
 • Sözleşme partnerlerine ait bilgi
 1. Planlanan sefer ve daha önceki seferlerin nakliye ve teslimat işlerine ait evraklar (AMR/CARNET TIR)
 2. SGK sigorta belgesi
 3. C2 nakliye izni
 4. Araç ruhsatı

İzlanda Şoför Vizesi Ücreti

İzlanda şoför vizesi ücreti konsolosluk tarafından talep edilmektedir. İzlanda vize ücreti başvurunun değerlendirilmeye alınabilmesi için istenmektedir. İzlanda vize ücreti başvuru işlemlerinde ödenmesi gerekli olan vize harcı İzlanda Büyükelçiliği tarafıdan belirlenmektedir. İzlanda şoför vizesi ücreti belli dönemlerde değişiklik gösterebilmektedir. Vize başvurusu herhangi bir sebepten ret ile sonuçlanırsa vize ücreti iade edilmemektedir.

İzlanda Şoför Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İzlanda şoför vizesi başvuru işlemlerinin tam, doğru ve eksiksiz olarak yürütülmesi halinde ortalama olarak 10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak konsolosluğun randevu tarihlerinin yoğun olması, tatil günlerine denk gelmesi gibi beklenmedik durumlarla karşılaşılması durumunda bu süre uzayabilmektedir. İzlanda seyahat planının aksamaması için seyahat tarihinden 1 ay öncesinde başvuru yapılması tavsiye edilmektedir.