İzlanda Vize İşlemleri

İzlanda Vize İşlemleri

İzlanda Devleti,Schengen bölgesine üye ülkelerden biridir. grubu Bu ülkeye seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının muhtemel İzlanda seyahatleri öncesi bu ülkenin vizesini almaları gerekecektir. Yeşil pasaportu bulunan vatandaşlarımızın ise; İzlanda vizesi almalarına gerek yoktur. Yine aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti diplomatik ve hizmet pasaport sahibi vatandaşlarımız da İzlanda vize işlemlerinden muaftır.

Türkiye Cumhuriyeti Resmi Pasaport (Hususi, Hizmet, Diplomatik) sahipleri 6 ay içerisinde 90 ikame günü süreyi ihlal etmeme koşuluyla İzlanda' ya vizesiz olarak giriş yapabileceklerdir.

İzlanda, Avrupa Serbest Ticaret Birliği içerisinde ancak Avrupa Birliği'nin dışından olmasına rağmen Schengen bölgesine dahil olan bir ülkedir. İzlanda'ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının seyahatleri öncesinde vize almaları gerekmektedir. İzlanda, Avrupa Birliği'ne üye bir devlet olmamasına rağmen Schengen bölgesine dahil bir ülkedir.

İzlanda vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaportların geçerlilik süresinin İzlanda seyahati sonrası için en az 3 ay olmalıdır. İzlanda vize başvuru işlemleri için gerekli olan seyahat sağlık sigortası seyahat süresini kapsamalıdır.

İzlanda vize prosedürlerinin eksiksiz, tam olarak yerine getirilmesi gereklidir. Vize uyum şartlarının yerine getirilmemesi durumunda İzlanda vizesinin alınma imkanı bulunmamaktadır.

İzlanda'nın Türkiye'de Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği bulunmadığından dolayı vize başvuru işlemleri Danimarka Ankara Büyükelçiliğine, Danimarka İstanbul Başkonsolosluğuna, konsolosluk tarafından yetki verilmiş vize merkezleri aracılığıyla yapılabilmektedir.

İzlanda turistik vize, İzlanda ticari vize ve İzlanda aile ziyareti vize başvuru işlemleri Danimarka Konsolosluğu vize başvuru merkezleri tarafından akredite edilmiş seyahat acentaları üzerinden yapılabilmektedir. İzlanda Danimarka Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Danimarka Başkonsolosluğu'nun inisiyatifinde bulunmaktadır.

İzlanda Vize Talep Dilekçesi

İzlanda Schengen vize başvurusunda bulunacak kişinin bağlı olduğu kurumdan ya da firmanın antetli kağıdına işveren veya şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılmış, işveren tarafından kaşe ve imzalı olarak hazırlanmış olması gerekmektedir. Konsolosluğa veya Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi, vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, seyahatin tarih aralıklarını ve seyahatin kim tarafından karşılanacağı bilgileri ibraz edilmelidir.

İzlanda Vize Başvuru Formu

İzlanda vize başvurusu için konsolosluğun başvuru sahibi hakkında detaylı bilgi alabilmesi için başvuru formunda belirtilen bilgilerin doğru, tam ve eksiksiz bir şekilde yazılması gerekmektedir. İzlanda vize başvuru formu doldurulurken form, tükenmez kalemle okunaklı bir şekilde yazılıp imzalanmalıdır. Vize başvuru formu doldurulurken başvuru dosyasında beyan edilen evraklarla uyumlu olması gereklidir. Dosyada yer alan bilgilerin birbirini desteklemesi gerekmektedir.

İzlanda vizesi başvuru formu, başvuru sahibi tarafından tam ve doğru bir şekilde doldurularak imzalanmalıdır. Vize başvuru formunun eksik veya yanlış bilgilerle doldurulması halinde İzlanda Konsolosluğu vize başvurusunu reddedebilmektedir. Başvuru formunda verilen bilgiler ile konsolosluğa başvuru esnasında verilecek evrakların doğruluğu tespit edilerek vizenin olumlu sonuçlanmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Biyometrik Veri Sistemi (VIS)

Bütün Schengen üye ülkelerinin ve İzlanda için hizmet veren Danimarka Konsolosluğu 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Biyometri Veri Kaydı Sistemine geçiş yapmışladır. Bu sisteme göre; Schengen vizesi için başvuru yapacak kişilerin parmak izlerini ve elektronik imzalarını, biyometrik fotoğraf çekimi yaptırmaları gerekmektedir. Bu uygulamanın sonunda pasaportunda VIS ibaresi ile vize başvuru sahibi 5 yıll süreyle biyormetrik veri beyanından muaftır.

İzlanda Vize Reddi

İzlanda vizesi başvurunda bulunan kişiler, İzlanda Devleti tarafından vize için istenen şartları yerine getirmekle yükümlüdür. İzlanda vizesi için gereken koşulları yerine getirmeyen kişilerin İzlanda viz başvuruları konsoloslul tarafından reddedilebilir. İzlanda vize başvurularında seyahat amacının ispat edilmesi, eksik evrak beyan edilmesi, İzlanda vizesi başvuru sahibinin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması veya İzlanda seyahatinden sonra ülkeden ayrılacağını gösteren belgeler sunmaması durumunda İzlanda vize başvurusu ret ile sonuçlanabilmektedir.

İzlanda Konsolosluğu, İzlanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İzlanda vizesi için gerekli evraklar bu web sitesinin vize kategorileri bölümlerinde mevcuttur. Ayrıca İzlanda Konsolosluğu, İzlanda vizesi başvuru sahibinden ek evrak talebinde bulunma hakkı her zaman vardır.

 1. Vize başvuru formu. Başvuru sahibi tarafından tam, eksiksiz olarak doldurulmuş, imzalanmış vize başvuru formu.
 2. Vize talep dilekçesi. Vize başvurusunda bulunacak kişinin bağlı bulunduğu şirketin antetli kağıdına, şirtet yetkilisi tarafından şirketin antetli kağıdına konsolosluğa hitaben yazılı, ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır.
 3. Pasaport. Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan ve 2 adet boş sayfası bulunan pasaport.
 4. Fotoğraf. 2 adet güncel 35x45mm ebatlarında arka fonu beyaz biyormetrik fotoğraf.
 5. Kimlik fotokopisi. Başvuru sahibini T.C. kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı fotokopisi.
 6. Vukuatli nüfus kayıt örneği. Nüfus Müdürlüğünden alınmış Vukuatli Nüfus Kayıt Örneğinin aslı. Nufus kayıt örneği anne, baba, eş, kardeş ve çocukları göstermelidir.
 7. Seyahat sağlık sigortası. Tüm seyehat süresini kapsayan seyehat sağlık sigortası.
 8. Otel rezervasyonu. Kişi eğer otelde konaklayacak ise, otel rezervasyonu.
 9. Uçak rezervasyonu. Uçak bileti rezervasyonu (tüm ara seferleri gösteren)
 10. Finansal durumu gösteren belgeler. Son 15 gün içinde işlem yapılmış, güncel ve son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren şahsi banka hesap özeti.
 • Başvuru sahibi çalışıyor ise, işvereni tarafından izin mektubu (başvuru sahibi tarafından yapılan işler, çalışmakta olduğu süre ve Schengen ülkelerindeki seyahatinden sonra işe geri döneceğine dair beyan dahil edilmelidir). En son dört ayın maaş bordrosu, SGK işe giriş bildirgesi, son dört ayın SGK bildirileri ve İşverenden Faaliyet Belgesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Türk Ticaret Sicil Gazetesi.
 • Serbest meslek başvuru sahipleri için gerekli belgeler: Kendi şirketinin antetli kağıdında yazılı bir dilekçe, Ticaret Odası Tescil Nüshası, Faaliyet Belgesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Türk Ticaret Sicil Gazetesi, Yetki Belgesi
 • Başvuru sahibi öğrenci ise, Eğitim Kurumdan alınan Öğrenci Belgesinin aslı (eğitim gördüğü bölüm ve dönemi belirtilmelidir).

İzlanda Konsolosluğu, İzlanda Vize Ücretleri

İzlanda vize ücretleri yapılacak olan seyahat türünüze ve İzlanda da ne kadar süre kalınacağına göre değişecektir. İzlanda'da uzun süreli kalınacak olması halinde bu durum İzlanda vize ücretlerini belirginleştirir. İzlanda vize ücretleri, İzlanda Büyükelçiliği Ankara'nın çalışma alanı içerisindedir. İzlanda vize başvuru işlemlerinde ödenmesi gerekli olan vize harcı İzlanda Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olup belirli dönemlerde değişiklik gösterebilmektedir. 12 yaş altındaki çocuklardan vize başvurusu sırasında vize ücreti talep edilmemektedir.

İzlanda konsolosluğu, İzlanda Vizesinden Muaf Olan Pasaport Türleri

Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri İzlanda vize uygulaması bulunmaktadır. Bordo (Umuma Mahsus) pasaporta sahip vize başvuru sahipleri bu ülkeye olan seyahatleri öncesi İzlanda vizesi almaları zorunludur.
Yeşil Pasaportu (Hususi) bulunan T.C. vatandaşları ise; İzlanda vizesi işlemlerinden 6 ay içerisinde 90 ikame günü süreyi ihlal etmeme koşulu ile muaf tutulmaktadır. Yine Diplomatik Pasaport (Siyah) sahipleri İzlanda vize işlemlerinden muaftır. Yeşil, Gri ve Kırmızı Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 6 ay içerisinde 90 günü geçmeme koşuluyla İzlanda vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur.

İzlanda konsolosluğu, İzlanda Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İzlanda vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaportlarınızın geçerlilik süresi İzlanda seyahati sonrası en az 6 ay olmalıdır. İzlanda vize işlemleri için gerekli olan İzlanda seyahat sağlık sigortası seyahat sürenizi kapsamalıdır.
Yeşil pasaportu bulunan vatandaşlar ise 6 ay içerisinde 90 günü geçmeme koşuluyla İzlanda vizesi almalarına gerek yoktur. İzlanda vize uyum koşullarının eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. Vize uyum koşullarının yerine getirilmemesi halinde İzlanda vizesi alma imkanınız bulunmayacaktır.